U široké veřejnosti panuje představa, že prodej bytu je velmi jednoduchá až triviální záležitost, kterou zvládne úplně každý. Souhlasím s tím, že pokud prodáváte byt v rámci rodiny, nečerpáte hypotéku, neřešíte úschovu kupní ceny a máte mezi sebou důvěru, není potřeba služeb makléře využít. Většina obchodů je, ale výrazně složitější a vyžadují kvalifikaci, orientaci v problematice a hlavně praxi.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI PRODEJI BYTU 2. ČÁST:

V této části našeho pravidelného seriálu z realitního prostředí se podíváme na …

… PŘECHOD DLUHŮ

Koupil jsem byt a dlužím 40 tisíc

Případů kdy někdo koupil byt a společenství vlastníků jednotek dotyčnému poslalo k úhradě několik desítek tisíc korun po bývalém majiteli není málo. Je to chyba, neznalost, ale také úmysl prodávajícího a naivita kupujícího. Převodem bytové jednotky získáváte práva, ale také povinnosti. Konkrétně platit řádně a včas platby do fondu oprav, zálohy na teplo, vodu a další služby. Pokud bývalý vlastník nasekal dluhy, tyto přechází na nového vlastníka, kupujícího. Výhodná koupě se tak rázem může proměnit v noční můru.

Předcházejte riziku

Nový občanský zákoník s účinností od 1.1. 2014 stanovuje jak postupovat v případě přechodu dluhů stávajícího vlastníka bytové jednotky na nového. Pokud vlastníte byt a řádně hradíte veškeré závazky nemáte žádný problém. Před uzavřením kupní smlouvy předložíte budoucímu vlastníkovi potvrzení o neexistenci dluhů vůči společenství vlastníků jednotek (SVJ) a tím doložíte svou bezdlužnost. Toto potvrzení požaduji od svých klientů vždy. Je potřeba chránit zájmy prodávajících i kupujících. Potvrzení vystavuje výbor SVJ nebo správce bytového domu (účetní společnost).

NA CO SI DÁT POZOR PŘI PRODEJI BYTU 2. ČÁST: SOUHLAS MANŽELKY/MANŽELA.

Příklady z praxe

Dluhy na bytové jednotce mohou vzniknout úmyslně, ale také nedopatřením. Pokud kupujeme byt od člověka, který je ve finančních problémech, je přímo nutnost požadovat předložení bezdlužnosti. Ovšem dluhy může mít i vlastník, který finanční problémy nemá. Například pozůstalí získají byt v rámci dědictví a zemřelý neměl účet nebo poplatky za bydlení platit složenkou. V takovém případě se může jednat o dluh v nižších desítkách tisíc. Klienti, kteří mě kontaktují s žádostí o pomoc při prodeji bytu často neví co je vše potřeba zajistit a doložit. Bezdlužnost je jedna z nejčastějších povinností o které se neví. Díky žádosti na SVJ se můžeme o dluzích dozvědět a začít je řešit. Pokud na tyto dluhy nemáme peníze, lze vše řešit v rámci kupní a úschovní smlouvy a domluvit tak výplatu dluhů přímo z advokátní úschovy. Tím jsou chráněny obě strany obchodu. Možností je samozřejmě několik

Přechod dluhů v rámci družstva

Dluhy přechází také v rámci družstevního bydlení, zákon uvádí, že s převodem podílu přechází na nabyvatele všechna práva a povinnosti, tedy také dluhy. Právě proto všechna družstva existenci dluhů při převodu dr. podílu hlídají a bez potvrzení o bezdlužnosti podíl nepřevedou. Bez souhlasu družstva totiž není možné družstevní podíl převést (jsou určité výjimky) a díky tomu má družstvo nad dluhy kontrolu. Společenství vlastníků jednotek se většinou o převodu bytu na nového vlastníka dozví až když je ukončeno a nový vlastník se sám přihlásí.

Chcete zjistit co je potřeba k prodeji nemovitosti? Kontaktujte mě.

Doufám, že jsem vám pomohl orientovat se v problematice prodeje nemovitostí. Budu rád, když můj článek budete dále sdílet formou kopírování odkazu stránky nebo přes facebook.

Jmenuji se Martin Moravec a jsem realitní makléř z Ostravy. Jsem přesvědčen, že každý si zaslouží 100% servis. Ať už prodáváte nebo pronajímáte nemovitost, je dobré mít na své straně odborníka, partnera, který Vám pomůže a poradí. Ještě lepší je, když Vám realitní makléř vydělá peníze navíc. Jsem zde pro Vás.

Kontakt





Sdílet příspěvek
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone